

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 56 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 2861
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28589
Ext.Price$0.28589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28589 | $0.28589 |
| 10 | $0.25568 | $2.55680 |
| 50 | $0.22867 | $11.43350 |
| 100 | $0.20020 | $20.02000 |
| 500 | $0.17528 | $87.64000 |
| 1000 | $0.15820 | $158.20000 |
| 3000 | $0.14278 | $428.34000 |
| 5000 | $0.12887 | $644.35000 |
